Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Šv. Agotos - Duonos diena

   Vasario 5 dieną globos namuose paminėjome Duonos, arba kitaip dar vadinamą šv. Agotos dieną. Kiek įvairiausių patiekalų besipuikuotų ant mūsų stalo, be duonos - jis tuščias, tad ir minėdami šią dieną, tradiciškai minkėme bei kepėme duoną, kuria vėliau vaišinome visą globos namų bendruomenę. Besivaišindami žiūrėjome edukacinį filmą apie duonos gamybą bei trumpametražius animacinius filmukus: ,,Pasaka apie Pagranduką", ,,Pyragėlis", ,,Stebuklingas malūnas" ir ,,Pasaką apie mergaitę, kuri užlipo ant duonos".

   Duonos kepimą nuo seno lydėjo įvairūs papročiai. Paprotys daryti ant pirmojo kepalo kryžių bei apskritimus greičiausiai atėjęs iš pagonybės laikų. Kryžius buvo simbolinis ugnies, kuri turėjo gerai iškepti duoną, ženklas, o skritulys vaizdavo saulę - visų ugnių ugnį. Išsiilgę saulės šilumos mes savo duonos kepalėlį nusprendėme papuošti apskritimais.

   Jei kepant duoną ateidavo svečias, tai sakydavo, kad jį užkepė: jis nebūdavo laikomas svečiu, o savo šeimos nariu, lygiu su kitais. Pakeleivį, užklydusį kepant duoną, sulaikydavo, kol iškeps duona, kad galėtų jam į kelionę įdėti šviežios. Vadinasi, duona kaip koks totemas jungdavo žmones giminystės, artimos draugystės ryšiais. Tradicija tapęs duonos kepimas globos namuose taip pat kas kart suburia gyventojus ir taip stiprina jų tarpusavio ryšius bei lavina gebėjimus.
NUOTRAUKOS