Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Joninės

     Gaivus, kvepiantis gėlėmis birželio 22 d. rytas išviliojo laukan Kalvarijos socialinės globos namų gyventojus į pievas. Priskynę glėbius įvairiausio žolynėlio, kartu su užimtumo specialistėmis pradėjo ruoštis Joninėms: kūrė gėlių kompozicijas Jonams,  Janinoms ir Rasoms, pynė vainikus . Juk gėlių puokštė nuostabi priemonė išreikšti savo jausmus, švelnumą bei rūpestį. Jos papuošia įstaigą sukelia daug teigiamų emocijų.
     Birželio 23 d. Joninių arba Rasų šventės šiemet dėl COVID-19 grėsmės švenčiamos kitaip: nevyko šokiai ir dainos aplink laužą gausiame draugų būryje iki pat ryto - taip iki šiol atrodė tradicinė Joninių šventė.  Nors birželio 17 d. paskelbta karantino pabaiga, tačiau vis dar galioja masinių susibūrimų ribojimas. Tik laikantis saugumo reikalavimų drauge su gyventojais pasižiūrėjome skaidres ir prisiminėme Joninų šventes iš ankstesnių metų, kaip smagiai jos buvo švenčiamos mūsų įstaigoje. Trumpai prisiminėme mūsų papročius ir tradicijas. Birželio pabaigoje, saulės grąžos metu, kai naktis būna trumpiausia, o gamta klesti, auga, žydi, švenčiama Rasos, Kupolinių arba Joninių šventė. Rasos šventė - tai ir vainikų pynimo šventė. Apeiginius vainikus iš kupolių pinasi merginos ir jais dabinasi galvas, puošia namus, duris, vartus. Ąžuolo vainikais puošiami vyrai.
    Dar vienas svarbus senosios Rasos šventės komponentas - ugnis. Laužams parinkdavo gražiausią apylinkėje vietą: ant kalnelio, paežerėje ar paupyje. Uždegdavo juos saulei leidžiantis. Žmonės, ypač jaunimas leisdavo prie jų visą naktį iki pirmųjų gaidžių ar net iki saulėtekio. Plačiai žinomas šokinėjimas per šventinį laužą. Šokinėdavo ne tik jaunimas, bet ir vyresnieji, norėdami pagerinti savo sveikatą, pasisemti jėgų besiartinantiems sunkiems vasaros darbams.. Kartais poros šokinėjo susiėmę už rankų. Tai reiškė, kad pora susijungė ilgam, tikėjosi vestuvių.
    Kupolės šventės kulminacija - paparčio pražydėjimas. Sakmė apie nakties glūdumoje pražystantį stebuklingą paparčio - kuris niekada nežydi - žiedą yra ne tik šios šventės pasaulėžiūrinis raktas, bet ir esminis baltų pasaulėvaizdžio mitas.
    Trumpiausiai nakčiai pasiruošta. Beliko surasti paparčio žiedą...
    Joninės - Šv. Jono diena, todėl yra paplitęs paprotys per Jonines sveikinti Jonus ir Janinas ir Rasas.
    Visas Janinas ir Rasas pasveikino ir apdovanojo direktorės pavaduotoja socialiniam darbui. Po to šventės dalyviai buvo pakviesti pasivaišinti ir saugiu atstumu pašokti, skambant Joninių muzikai.